Viadia Joensuu ry

Tarkoitus:

ViaDia Joensuu ry:n tarkoituksena on tehdä diakoniatyötä aineellisen, henkisen ja hengellisen hädän lieventämiseksi sekä päihteettömän elämäntavan ja elämänhallinnan edistämiseksi. ViaDia Joensuu ry on Suomen Vapaakirkon diakoniatyön kattojärjestön ViaDia ry:n jäsen, ja sen taustayhteisönä on Joensuun Vapaaseurakunta.

Strategia:

ViaDia Joensuu ry tarjoaa kristillisen arvopohjan mukaisesti aineellisen avun lisäksi kokonaisvaltaista tukea ja ohjausta yksinäisyyden estämiseksi, arjen hallinnan lisäämiseksi sekä terveyden edistämiseksi.

Toiminta:

Ruoka-aputyö

Kauppojen ja leipomoiden ylijäämäruokaa jaetaan ViaDia-keskuksella, osoitteessa Venetie 10, maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin.

Vuoronumeroiden jakelu alkaa klo 12.30  (huom. 1 kerta viikossa/talous). Ota mukaan kassi ja pieni rasia ruokia varten. Varauduthan esittämään hekilötodistuksesi (passi, Kela-kortti tai vastaava).

Koulujen ruokaa on tarjolla aina kun sitä saadaan (noin klo 12.30-13:00)

EU- ruokakassijakelut toteutetaan keväisin ja syksyisin.

Joen Nyytti KAKE 2.0 –hanke (03/2020-06/2021) 

Hankkeen tavoitteena on muodostaa ruoka-aputyötä toteuttavien tahojen välille toimiva ja koordinoitu yhteistyöverkosto, tehostaa hävikkiruuan hyötykäyttöä ja tuottaa ajantasaista tietoa alueella toimivista ruoka-aputoimijoista ja kohtaamispaikoista.

Kysy lisää:

Tiina Timoskainen, verkostokoordinaattori, 045 267 6333, tiina.timoskainen@viadia.fi

ViaDia-keskuksen avoin kohtaamispaikkatoiminta

ViaDia-keskuksella, osoittessa Venetie 10, on kaikille avoin kohtaamispaikka arkipäivisin klo 10-14. Keskuksella voi mm. tavata muita ihmisiä, kahvitella ja lukea päivän sanomalehden. Koulujen ruokaa on tarjolla aina kun sitä saadaan. Keskuksella on myös kirpputori.

Muut käynnissä olevat hankkeet

Rantakylän Lähiötalo – välittävää kohtaamista kaikille, erityisesti alueen lapsille ja lapsiperheille (STEA, AK)

Lähiötalon keskeistä toimintaa ovat avoin kohtaamispaikkatoiminta (arkisin klo 9.30-14), erilaiset kerhot, vertaisryhmät, tapahtumat, retket ja leirit lapsille ja aikuisille. Lähiötalo toimii osoitteessa Riihisärkänkatu 6 C 16 (2.kerros).

Kysy lisää työntekijöiltä:

Marika Myllynen, Lähiötalon johtaja, 045-2624608, marika.myllynen@viadia.fi

Malla Luodelahti, ohjaaja/kehittäjä, 045-1951945, malla.luodelahti@viadia.fi

Ehtoovirkku -hanke (STEA 2018-2021)

Hankkeen tarkoituksena on tarjota aktivoivaa ja osallistavaa toimintaa Rantakylä-Utra -alueen ikäihmisille harrastus- ja vertaisryhmien, koulutusten, arjen kotiavun, ystävätoiminnan sekä tapahtumien ja retkien välityksellä.

Kysy lisää työntekijöiltä:

Johanna Mustonen, projektipäällikkö, 045 1512251, johanna.mustonen@viadia.fi

Jaana Hyttinen, ohjaaja, 045 1074755, jaana.hyttinen@viadia.fi

Laituri -hanke (STEA 2020-2022)

Hankkeen tarkoituksena on työelämän ulkopuolella olevien, ruoka-apua hakevien aikuisten hyvinvoinnin lisääminen. Hankkeen keskeinen toimintapiste on ViaDia-keskuksella.

Kysy lisää työntekijöiltä:

Kirsti Kurki, projektipäällikkö, 045 8551677, kirsti.kurki@viadia.fi

Timo Korhonen, 045 2676332, timo.korhonen@viadia.fi

Tanja Saukkonen, 045 2665338, tanja.saukkonen@viadia.fi

Pia Irjala, 045 2665133, pia.irjala@viadia.fi


Toimiala

Yhdistys, Yleisen terveyden ja hyvinvoinnin yhdistykset

Teemat

sosiaali ja terveys, hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen, päihteet ja riippuvuudet, monikulttuurisuus, kansainvälisyys ja kehitysyhteistyö

Avainsanat

Kohtaamispaikka, ikäihmiset, lapsiperheet, ruoka-aputyö, vertaisryhmät, harrastekerhot, maahanmuuttajat

Kohderyhmä

kaikille

Ikäryhmä

kaikenikäiset

Osoitteet

  • Venetie 10, 80160 Joensuu

Yhteystiedot

Kotikunta: Joensuu
Sähköposti:
kirsti.kurki@viadia.fi

Lisätietoa verkossa

Yhdistyksen verkkosivut

Facebook

Toiminta-alue

Alue
Pohjois-Karjala

Kunta
Joensuu

Kaupunginosa / Kylä
Joensuu, Rantakylä

Venetie 10, 80160 Joensuu, Suomi

Henkilöt

Kurki, Kirsti

Toiminnanjohtaja

p. 045 8551677
s. kirsti.kurki(at)viadia.fi