Seuramme toimintamuodot:
Laitesukellus
– Laitesukelluskoulutusta peruskurssista jatkokursseihin
– Laitesukelluskokeilut yrityksille, ryhmille ja muille kiinnostuneille
Nuorisotoiminta Norpat
– Norppatoiminta on 7-15 vuotiaille seuran puolesta ohjattua ”norppatoimintaa”
– ryhmät kokoontuvat Vesikossa kerran viikossa
Vapaaehtoinen pelastuspalvelu (Vapepa)
– Vapaaehtoinen pelastuspalvelu on SPR:n koordinoimaa järjestötoimintaa, jonka tehtävänä on toimia viranomaisten tukena tehtävissä, joihin viranomaisten omat resurssit eivät riitä.
Vapaasukellus
– Vapaasukellus on sukeltamista ilman lisähappea, joko huvikseen tai kilpailumielessä, veden painoton maailma on kiehtova
Merenneidot
– Merenneitoilu on vapaasukelluksen uusin toimintamuoto, jossa veden alla liikutaan merenneitopuku päällä merenneitoräpylällä.
Uppopallo
– Uppopallossa seurallame on pitkät perinteet 1970 luvulta alkaen.
– Uppopalloa pelataan Vesikossa syvässä altaassa. Uppopallo on hyvin taktinen ja nopeatempoinen kontaktilaji. Se on maailman ainoa kolmiulotteinen pallopeli.
Talkootoiminta
– Vuosittain tehtävät uimarantojen puhdistustalkoot, Joensuun kantakaupungin ja Pyhäselän sekä Kontiolahden uimarannat yhteensä noin 20 kpl
– Esineiden etsintä ja nosto esim. perämoottorit, moottorikelkat, silmälasit, lompakot, kännykät, veneiden potkurit yms.
– Veneiden pohjien tarkistukset
Toimiala
Harrasteyhdistykset, Urheilu- ja liikuntayhdistykset
Teemat
harrastus ja vapaa-aika, urheilu ja liikunta
Asiasanat
laitesukellus, uppopallo, vapaasukellus, laitesukelluskokeilu
Kohderyhmä
kaikille
Ikäryhmä
kaikenikäiset