Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistyksessä otettiin käyttöön ympäristösuositukset

Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistyksessä laadittiin ja otettiin käyttöön ympäristösuositukset lajitteluun ja jätehuoltoon, toimiston tapoihin, tarjoiluihin, liikkumiseen ja matkustamiseen sekä hankintoihin.

Ympäristösuosituksen toteuttamista varten henkilöstölle tiedotetaan säännöllisesti ja jaetaan käytännön vinkkejä työarkeen. Suosituksia käsitellään henkilöstön palavereissa.

”Olemme Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistyksessä lukuisten muiden ihmisten ja toimijoiden tavoin huolissamme ympäristön tilasta ja tulevaisuudesta. Haluamme suojella ympäristöä ja rakentaa kestävää tulevaisuutta omilla teoillamme ja valinnoillamme. Yhdistyksen ympäristösuosituksilla haluamme osoittaa, että pienilläkin teoilla jokapäiväisessä työarjessamme voimme vähentää ympäristökuormitusta.” kertoo yhdistyksen monikulttuurisusstyön koordinaattori Ville Elonheimo.

Ympäristösuosituksiin pääset tutustumaan alla olevan linkin kautta:

Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistyksen ympäristösuositukset