Muistin tähden syntyi Muistiradio

Pohjois-Karjalan Muisti ry:n uusi hanke on käynnistynyt sutjakkaasti. Muistiradiossa kuunneltavana on jo monenlaisia tarinoita ja haastatteluja.

Pohjois-Karjalan Muistiyhdistyksen uusin hanke Muistin tähden käynnistyi loppiaisen jälkeen. Hanke on osa Joensuun kaupungin KAKE 2.0 -hanketta. Sitä toteuttaa Muistiyhdistyksessä aloittanut toimittaja Sarah Laukkanen.

Yhtenä osana hankkeessa kootaan tavallisten ihmisten tarinoita muiden kuunneltavaksi. Tarinoita elämästä muistipulmien ja muistisairauksien kanssa, selviytymisestä, suoriutumisesta tai työelämässä jatkamisesta sairauden kanssa. Tarinat tulevat kuunneltavaksi yhdistyksen tilaisuuksissa sekä nettisivuilla ja facebookissa.

Tavoitteena on herätella ja rohkaista pohtimaan asioita; muistia, muistin kuormittumista ja aivoterveyden vaalimista.

Jotta tarinat olisivat helposti löydettävissä, perustettiin yhdistyksen nettisivuille Muistiradio.

Kuunneltavana on jo melkoinen määrä tarinoita ja haastatteluja. Teemaa on lähestytty rohkeasti monelta eri kantilta. Uusia näkökulmia ja haastateltavia voi ehdottaa edelleen, sillä hanke jatkuu vuoden 2019 loppuun.