Outokummun kuntarahaa outokumpulaisten yhdistysten haettavaksi

Joensuun seudun Leader -yhdistyksen hankerahoituksen viime vuoden Outokummun kuntarahasta jäi käyttämättä noin 24 000 euroa. Outokummun kaupunki on esittänyt, että ylijäänyt kuntaraha tulee outokumpulaisten yhdistysten haettavaksi Leader-yhdistyksen kautta.
Hakuaika päättyy 31.1.2018.
– Avustus voi kohdentua kehittämistoimiin, pieniin kone- ja laitehankintoihin sekä rakentamiseen.
– Avustuksen tulee käynnistää uutta toimintaa tai kehittää hakevan yhteisön toimintaa.
– Etusijalle asetetaan useamman yhteisön yhteiset hakemukset, yhteistyötä lisäävät hakemukset ja hakemukset sellaisilta yhteisöiltä, jotka eivät ole vuoden 2006 jälkeen hakeneet avustusta Leader-yhdistyksen kautta

Lue lisää.


Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn